Militia Enrollment - Union

These pages may NOT be reproduced in any format for profit or presentation by other organizations. Persons or organizations desiring to use this material for non-commercial purposes, MUST obtain the written consent of the contributor.

Submitted by Arlene Goodwin <aagoodwin46706@yahoo.com> and Eliza Funk <ebethgen1@yahoo.com>.

MILITIA ENROLLMENT

 

 

 

 

 

State of Indiana, DeKalb County, Union Township.

 

 

Roll of able-bodied white male citizens residents in Waterloo City, Union Township, DeKalb County, over 18 years and under 45 yers of age, subject to military duty.

 

 

 

 

 

 

Enrollment inpursuance of order from the Secetary of War, by John H. Moore, Deputy Commissioner for said Township

 

 

(* not sure of spelling)

 

 

No.

NAME

AGE

OCCUPATION

NOT ABLE BODIED, AND WHY

EXEMPT, AND WHY

REMARKS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Joseph L. Hains

29

Carpenter

 

 

 

 

 

2

Joseph Roerebaugh

30

Brickmason

 

 

 

 

 

3

Jewel Weaver

20

Plasterer

 

 

 

 

 

4

Charles A. O. McClellan

27

Agent

 

 

 

 

 

5

Jacob Bealler

32

Laborer

 

 

 

 

 

6

Charles French

30

Engineer

Hernia

Ex

 

 

 

7

Benjamin F. Boots

37

Brickmason

 

 

 

 

 

8

William *Gramling

23

Laborer

*Reel foot

Ex

 

 

 

9

James *Werrick

30

Lawyer

 

 

 

 

 

10

Richard Till

24

Clerk

 

 

 

 

 

11

Eli Till

21

Laborer

   

 

 

 

12

John B. York

33

Teacher

 

 

 

 

 

13

Willson W. White

19

Student

 

 

 

 

 

14

John W. Rickle

37

Boots & Shoes

 

 

 

 

 

15

Alexander Fountain

33

Miller

 

 

 

 

 

16

Joseph C. Mead

33

Carpenter

 

 

 

 

 

17

Daniel Rickel

43

Farmer

 

 

 

 

 

18

George M. Bowman

23

Laborer

 

 

 

 

 

19

Henry Franks

43

Farmer

 

 

 

 

 

20

Joseph F. Rice

34

Waggonmaker

 

 

 

 

 

21

James C. Ervin

27

Carpenter

 

 

 

 

 

22

William Rhum

32

Carpenterí

 

 

 

 

 

23

George Moore

37

Waggonmaker

 

 

 

 

 

24

John Hains

25

Waggonmaker

 

 

 

 

 

25

Andrew Sleyhbaugh

32

Blacksmith

 

 

 

 

 

26

Cornelius Moore

38

Foundary

Rheumatism

 

Appoint Perpetual

 

 

27

Joshua U. Winslow

44

Druggist

Pulminary *____

Ex

 

 

 

28

Josiah C. *Switt

21

Laborer

 

 

Volunteer A. 88 (See No. 4E Vol)

 

 

29

Charles Miller

24

Carpenter

 

 

 

 

 

30

William Miller

26

Plasterer

 

 

 

 

 

31

Nathan A. Eaton

29

Merchant

 

 

 

 

 

32

Francis *Murgy

36

Carpenter

 

 

 

 

 

33

John S. *Megary

22

Student

 

 

 

 

 

34

Samuel Rorebaugh

28

Carpenter

 

 

 

 

 

35

Schuyler E. Hand

28

Boot & Shoe

   

Asst. P.M. Waterloo City since Aug. 11/62

 

 

36

Reuben Ettinger

35

Cabinet Maker

 

Ex

 

 

 

37

David A. Shoemaker

36

Farmer

 

 

 

 

 

38

Timothy Y. Dickinson

23

Painter

 

 

Postmaster Waterloo City

 

 

39

William Crane

30

Carpenter

 

 

 

 

 

40

S. D. Bingham

23

Sportsman

 

 

 

 

 

41

L. D. Bingham

30

Sportsman

 

 

 

 

 

42

Moses Carr

25

Merchant

 

 

 

 

 

43

William Williams

30

Carpenter

 

 

 

 

 

44

James D. McAnally

34

InnKeeper

 

 

 

 

 

45

Jesse *Mauret

35

Brickmason

 

 

 

 

 

46

Christian Drake

35

Brickmason

 

 

 

 

 

47

O.L. Stout

30

Brickmason

 

 

 

 

 

48

Daniel Drake

30

Brickmason

 

 

 

 

 

49

George Rathborn

32

Brickmason

 

 

 

 

 

50

John Melroy

26

Merchant

 

 

 

 

 

51

John M. Wierich

36

Grocer

 

 

 

 

 

52

John Peterman

37

Plasterer

 

 

 

 

 

53

John H. Helwig

26

Carpenter

 

 

 

 

 

54

Henry Hornberger

31

Carpenter

 

 

 

 

 

55

*S_____ Duck

29

Carpenter

 

 

 

 

 

56

Henry Espy

43

Harnessmaker

 

 

 

 

 

57

James Walker

35

Blacksmith

 

 

 

 

 

58

William Shaffer

26

Carpenter

 

 

 

 

 

59

Authur Edgerly

27

Carpenter

 

 

 

 

 

60

Samuel Wiltrout

25

Merchant

 

 

 

 

 

61

Charles Leaf

32

Carpenter

 

 

 

 

 

62

Henry Leaf

19

Carpenter

 

 

 

 

 

63

Eli Williamson

34

Carpenter

 

 

 

 

 

64

Norris Williamson

38

Carpenter

 

 

 

 

 

65

Jay S. Stough

35

Physician

 

 

 

 

 

66

Solomon Stough

42

Physician

 

 

 

 

 

67

Jerry Jones

33

Clerk

 

 

 

 

 

68

Royal J. Fisk

25

Mechant

 

 

 

 

 

69

Daniel Till

38

Merchant

 

 

 

 

 

70

*Ben___ B. Lay

39

Merchant

 

 

Carrying mail contractor

 

 

71

Timothy Alby

33

Clerk

 

 

 

 

 

72

Olando A. Smith

25

Clerk

 

 

 

 

 

73

Amos Hale

38

Merchant

 

 

 

 

 

74

John F. Maxson

30

Jeweler

 

 

 

 

 

75

Charles Bassett

25

Jeweler

 

 

 

 

 

76

David J. Berry

23

Jeweler

One Leg *Per___

 

 

 

 

77

Archibald Gilchist

29

Butcher

 

 

 

 

 

78

John J. Wood

44

Saloon

Pulminary

 

apparent

 

 

79

Marshall Hale

32

Merchant

 

 

 

 

 

80

Daniel Hale

28

Clerk

 

 

 

 

 

81

Samuel Sanders

44

Clerk

 

 

 

 

 

82

Solomon Fisher

30

Merchant

 

 

 

 

 

83

John H. Thomas

25

Shoemaker

One Leg shorter

 

apparent

 

 

84

Joshua A. Vance

25

Druggist

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MILITIA ENROLLMENT

 

 

 

 

 

 

 

State of Indiana, DeKalb County, Union Township

 

 

 

 

 

 

 

Roll of able-bodied white male citizens residents to Uniontown, Union Township, DeeKalb County, Indiana over 18 years of age and under 45 years of age,

 

 

 

subject to Military duty.

 

 

 

Enrollment in pursuance of order from the Secretery of War, By John H. Moore, Deputy Commisonier for said Township.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

No.

Name

 

 

Age

Occupation

Not Able Bodied,

Exempt,

 

 

 

 

 

 

 

 

And Why

 

1

Stephen M. Rockwell

30

Carpenter

 

 

 

 

 

2

Henry McCauky

31

Laborer

 

 

 

 

 

3

George Rockwell

26

Carpenter

 

 

 

 

 

4

Moses L. LaRow

30

Sportsman

 

 

 

 

 

5

S.F. *Ersing

28

Sportsman

 

 

 

 

 

6

James L. Berry

29

Farmer

 

 

 

 

 

7

George Murry

30

Laborer

 

 

 

 

 

8

Jonas Miller

27

Laborer

 

 

 

 

 

9

Albert B. Shirts

31

Carpenter

 

 

 

 

 

10

Lucius Richmond

30

Laborer

 

 

 

 

 

11

William Wallace

36

Harness Maker

 

 

 

 

 

12

George W. Steekton

26

Harness Maker

 

 

 

 

 

13

Henry Case

36

Harness Maker

 

 

 

 

 

14

George *Worehain

40

*G___smith

 

 

 

 

 

15

William Mc Kay

27

Laborer

 

 

 

 

 

16

William Blakey

30

Laborer

 

 

 

 

 

17

Henry Murser

22

Laborer

 

 

 

 

 

18

Philip Zimmerman

36

Laborer

 

 

 

 

 

19

William *Spigle

28

Brewry

 

 

 

 

 

20

Joseph Bayer

41

Farmer

 

 

 

 

 

21

Edward Boyer

18

Farmer

 

 

 

 

 

22

Anthony Crank

42

Farmer

 

 

 

 

 

23

John *___hood

26

Laborer

 

 

 

 

 

24

Jacob Beidler

30

Laborer

 

 

 

 

 

25

James Colgrove

31

*Ret___

 

 

 

 

 

26

Moses Grater

30

Distiller

*Auelytosis on Rt. Arm

Ex

apparent

 

 

27

Ebenezer DeLong

25

Laborer

 

 

 

 

 

28

Herman P. Colgrove

25

laborer

*C___ H___

Ex

*_______

   

2

 

 

 

 

 

 

 

 

26

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

Militia Enrollment

 

 

State of Indiana, DeKalb County, Waterloo Precinct---Union Township

 

 

 

 

 

Roll of able-bodied white male citizens residents of Waterloo Precinct--Union Township, DeKalb County, over 18 years and under 45 years of age, subject to Military duty.

 

 

 

 

 

Enrollment in pursuance of order from the Secretary of War, by John H. Moore, Deputy Commissioner of said township.

 

 

 

 

 

No.

Name

Age

Occupation

Not able Bodied, and why

Exempt, and why

Remarks

   

1

Ulerick Amstutes

40

Farmer

 

 

 

 

 

2

Maxon Brand

26

Farmer

 

 

 

 

 

3

Henry C. Rhum

23

Farmer

 

 

 

 

 

4

Lewis Graver

35

Farmer

 

 

 

 

 

5

Ryan Clutter

36

Farmer

 

 

 

 

 

6

David Goodwin

36

Carpenter

 

 

 

 

 

7

Adam Stroh

40

Farmer

 

 

 

 

 

8

James Middleton

18

Farmer

 

 

 

 

 

9

David McEnterfer

31

Farmer

 

 

 

 

 

10

Benjamin McEnterfer

24

Farmer

 

 

 

 

 

11

Josiah McEnterfer

26

Farmer

 

 

 

 

 

12

William Swartz

33

Farmer

 

 

 

 

 

13

Abraham McEnterfer

41

Farmer

 

 

 

 

 

14

John Beidler

44

Farmer

 

 

 

 

 

15

Solomon Beidler

19

Farmer

 

 

 

 

 

16

John Cox

29

Farmer

 

 

 

 

 

17

John Miser

30

Farmer

 

 

 

 

 

18

Joseph Miser

29

Farmer

 

 

 

 

 

19

Milan J. Ward

24

Farmer

 

 

 

 

 

20

Amos Bachtel

23

Farmer

Brokern Arm

Ex

 

 

 

20

John Swartz

28

Farmer

 

 

 

 

 

22

John C. St. Clair

39

Farmer

 

 

 

 

 

23

Daniel McEntafer

30

Farmer

 

 

 

 

 

24

Adam Stroh Jr.

20

Farmer

 

 

 

 

 

25

William McEntarfer

35

Farmer

 

 

 

 

 

26

Josiah Imhoof

40

Farmer

 

 

 

 

 

27

Daniel Stroh Jr.

21

Farmer

Blind Rt eye

Ex

 

 

 

28

Samuel Stroh

20

Farmer

 

 

 

 

 

29

John Frick

25

Farmer

 

 

 

 

 

30

David Barnhart

20

Farmer

 

 

 

 

 

31

Henry Killinger

40

Farmer

 

 

 

 

 

32

John Livergood

33

Farmer

 

 

 

 

 

33

George W. Fulk

18

Farmer

 

 

 

 

 

34

Daniel E. Eberly

30

Farmer

 

 

 

 

 

35

David Eberly

30

Carpenter

 

 

 

 

 

36

Charles Rought

25

Farmer

 

 

 

 

 

37

Hiram Nodine

35

Farmer

 

 

 

 

 

38

William Lockwell

36

Farmer

 

 

 

 

 

39

John Lutz

30

Farmer

 

 

 

 

 

40

Robert M. Crook

30

Farmer

 

 

 

 

 

41

Jacob Lutz

30

Farmer

 

 

 

 

 

42

Samuel Lutz

25

Farmer

 

 

 

 

 

43

Washington Frick

23

Farmer

 

 

 

 

 

44

Christian Kimmell

35

Farmer

 

 

 

 

 

45

Jacob Lower

44

Farmer

 

 

 

 

 

46

Alonzo Lower

20

Farmer

 

 

 

 

 

47

Millard Jackman

40

Farmer

 

 

 

 

 

48

William Summerlot

22

Farmer

 

 

 

 

 

49

Andrew Shanks

24

Farmer

 

 

 

 

 

50

James Shanks

30

Farmer

 

 

 

 

 

51

Jason Scott

28

Farmer

 

 

 

 

 

52

John Shafer

22

Farmer

 

 

 

 

 

53

Abraham Shafer Jr.

18

Farmer

 

 

 

 

 

54

George Shafer

27

Farmer

 

 

 

 

 

55

Levi McEntafer

28

Farmer

 

 

 

 

 

56

Daniel McEntafer

29

Farmer

 

 

 

 

 

57

Farnklin C. Francis

26

Farmer

 

 

 

 

 

58

Andrew McEntafer

35

Farmer

 

 

 

 

 

59

Joel E. Hendricks

44

Farmer

 

 

 

 

 

60

Philip Plum

20

Farmer

 

 

 

 

 

61

Frederick Feller

42

Farmer

* Ph_____

Ex

 

 

 

62

Daniel Stroh

40

Farmer

 

 

 

 

 

63

Henry Patterson

25

Farmer

 

 

 

 

 

64

Henry Wagner

25

Farmer

 

 

 

 

 

65

Andrew Slentz

37

Farmer

Deformity of foot

Ex

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

61

 

 

 

 

 

 

 

 

Militia Enrollment

 

 

 

 

 

State of Indiana, DeKalb County, Union Township

 

 

 

 

 

Roll of able-bodied white male citizens residents in Town of Auburn, Union Township, DeKalb County, Indiana, over 18 years of age and under 45 years,

 

 

subject to military duty.

 

 

 

 

 

Enrollment in pursuance of order from the Secretary of War, by T. R. Dickinson, Commissioner of said County.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

No.

Name

Age

Occupation

Not able bodied, and why

Exempt, and why

Remarks

 

 

1

William Schnell

18

Laborer

 

 

 

 

 

2

Charles *Stimely

40

Laborer

Chronic Rheumtism

Ex

 

 

 

3

John A. Mc Kay

30

*S__yer

 

 

 

 

 

4

Lewis Palmer

20

Laborer

 

 

 

 

 

5

Robert B. Showers

34

Laborer

 

 

 

 

 

6

William Valleau

39

Mechanic

 

 

 

 

 

7

John Ralston

33

Clerk

 

 

 

 

 

8

Christian Schrader

36

Laborer

 

 

 

 

 

9

Herman Helmuth

36

Laborer

 

 

 

 

 

10

George W. Smith

18

Laborer

 

 

Carrying the mail

 

 

11

Joseph H. Ford

39

Physician

Chronic Bruititus

Ex

 

 

 

12

Samuel W. Widney

41

Clergyman

Causes on *f___

 

*Re___of *C____

 

 

13

Henry Pullman

21

Harness

 

 

 

 

 

14

Samuel G. Wise

25

Harness

 

 

 

 

 

15

Emanuel Heilbronser

38

Harness

 

 

 

 

 

16

Frederick Raut

22

Harness

 

 

 

 

 

17

Aaron Wolf

42

Merchant

 

 

 

   

18

Joseph Steifel

41

Merchant

 

 

 

 

 

19

Jacob Kahn

21

Clerk

 

 

*Foreigner-Says no parents in this country-not *____

 

 

20

Charles Klutz

25

Tailor

 

 

Refused to answer as to age says "I was old enough"

 

 

21

George W. Stahl

40

Tailor

 

 

 

 

 

22

George Waggner

40

Grocer

 

 

 

 

 

23

Abraham Zerne

40

Shoemaker

 

 

 

 

 

24

Samuel lay

18

Laborer

 

 

Carrying Mail

 

 

25

Amos B. *Reik

27

Farmer

 

 

 

 

 

26

Hiram Griswold

34

Laborer

 

 

 

 

 

27

William H. Dils

28

Attorney

 

 

 

 

 

28

George B. Ralston

19

Clerk

 

 

 

 

 

29

Andrew J. Ralston

20

Clerk

 

 

 

 

 

30

Charles Sherlock

19

Clerk

 

 

 

 

 

31

Henry Wartenslaben

41

Cabinet & ______

 

 

 

 

 

32

William C. *Tinney

24

Laborer

 

 

 

 

 

33

Obadiah C. Houghton

43

Miller

Chronic *Des___

Ex

 

 

 

34

*Darrus Houghton

19

Miller

 

 

 

 

 

35

John O. P. *Shustook

27

Sculptor

 

 

 

 

 

36

James W. Case

40

Carpenter

 

 

Postmaster Auburn

 

 

37

James Barsley

43

Farmer

 

 

 

 

 

38

Martin V. Ensley

26

Cabinet

Pulminary

Ex

 

 

 

39

Thomas Buldock

40

Carpenter

 

 

 

 

 

40

Joseph C. Loveland

22

Painter

 

 

 

 

 

41

James Brinkerhoff

38

Attorney

 

 

 

 

 

42

William Jackman

40

Laborer

 

 

 

 

 

43

Elijah W. Draggoo

21

Laborer

 

 

 

 

 

44

James N. Chamberlain

40

*Physician

 

 

Sheriff of County

 

 

45

Ephraim Berry

39

* Mas____

 

 

 

 

 

46

William S. Lowry

25

*J_____

 

 

 

 

 

47

John H. Lowry

25

*J_____

 

 

 

 

 

48

William Ettinger

25

Cabinet

Hernia

Ex

 

 

 

49

James J. Latson

43

Shoemaker

Hernia

Ex

 

 

 

50

James Griswold

43

Hotel & Livery

Loss of teeth & ___

Ex

 

 

 

51

Anthony Spangler

44

Farmer

Deformed Shoulder

Ex

 

 

 

52

George Keesler

33

Physician

Without blemish

 

 

 

 

53

Guy Plum

25

Clerk

 

 

 

 

 

54

William Crawford

38

Miller

 

 

 

 

 

55

Joseph Ashley

30

Blacksmith

 

 

 

 

 

56

Joseph D. Davis

35

Liver & *Hardware

Hemerage

Ex

 

 

 

57

Christopher S. Howe

27

Boots & Shoes

 

 

 

 

 

58

John B. Palmer

32

Carpenter

 

 

 

 

 

59

Samuel Poffenberger

19

Laborer

 

 

 

 

 

60

Thomas D. Gross

28

Mechanic

 

 

 

 

 

61

Joseph Plum

37

Grocer

 

 

 

 

 

62

James B. Morrison

32

Attorney

 

 

 

 

 

63

Abraham L. Canon

26

Painter

 

 

(Enlisted A.88)

 

 

64

George Steel

25

Painter

 

 

 

 

 

65

Edson P. Hicks

40

Harness

   

He says his sister who has the custody of family reared says 45

 

 

66

Washington Talbert

32

Harness

Pulminary

Ex

 

 

 

67

David Hart

38

Physician

White Swelling

Ex

 

 

 

68

Andrew Lorrimore

37

Physician

 

 

 

 

 

69

Edward Eldridge

35

Saloon

Deformed foot

Ex

 

 

 

70

Frederick Buss

24

Laborer

*De___ Rp____

Ex

 

 

 

71

Louis Grover

24

Laborer

 

 

 

 

 

72

Harrison Jones

37

Carpenter

 

 

 

 

 

73

Benjamin F. Jones

35

Carpenter

 

 

 

 

 

74

Caleb Augustus Mead

30

Laborer

 

 

 

 

 

75

Milton F. Pierce

blank

Druggist

*P___ of one leg

Ex

 

 

 

76

Joseph Davis

27

Laborer

 

 

 

 

 

77

John Lawrence

32

Laborer

 

 

 

 

 

78

Hezekiah Hummer

19

Cooper

 

 

 

 

 

79

Nehemiah Squires

28

Chairmaker

*S_____ *lost finger

Ex

 

 

 

80

Charles Mc Clain

37

Sculptor

 

 

 

 

 

22

 

   

 

 

 

 

 

58

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MILITIA ENROLLMENT

 

 

 

State of Indiana, DeKalb County, Union Township

 

 

 

 

 

 

 

Roll of able-bodied white male citizens residents of Auburn Precinct--Union Township, DeKalb County, Indiana, over 18 and under 45,

 

 

 

subject to military duty.

 

 

 

   

 

 

Enrollment in pursuance of order from the Secretary of War, by John H. Moore, Deputy Commissioner of said Township.

 

 

 

 

 

 

No.

Nane

Age

Occupation

Not Able Bodied, and why

Exempt, and why

Remarks

 

 

1

Silas Brandon

21

Farmer

 

 

 

   

2

Henry Brandon

18

Farmer

 

 

 

 

 

3

Alexander Hall

22

Farmer

 

 

 

 

 

4

John Wendle

20

Farmer

 

 

 

 

 

5

Alexander N. King

26

Farmer

 

 

 

 

 

6

Jacob Smith

37

Farmer

 

 

 

 

 

7

William Likens

35

Farmer

 

 

 

 

 

8

Sylvester Kutzner

39

Farmer

 

 

 

 

 

9

Calvin Kutzner

27

Farmer

 

 

 

 

 

10

George W. Pepple

21

Carpenter

 

 

 

 

 

11

Joshua J. Huffman

40

Farmer

 

 

 

 

 

12

Frederick Grosscup

42

Farmer

 

 

 

 

 

13

Joseph Gardner

40

Farmer

 

 

 

 

 

14

Jacob *Greineous

24

Farmer

 

 

 

 

 

15

Frederick *Karter

34

Farmer

 

 

 

 

 

16

Samuel C. Weemer

35

Farmer

 

 

 

 

 

17

William Dunn

18

Farmer

 

 

 

 

 

18

Beltshaser Stahl

42

Farmer

 

 

 

 

 

19

Samuel Husselman 2nd

35

Farmer

 

 

 

 

 

20

Reuben Dilgard

41

Farmer

 

 

 

 

 

21

Christian France

43

Farmer

Deformed foot

Ex

 

 

 

22

William *Rhuss

20

Farmer

 

 

 

 

 

23

Joseph *Rhuss

21

Farmer

 

 

 

 

 

24

John G. Husselman

37

Farmer

Evaisive refused to give and *_____age

 

 

 

 

25

George S. Shafer

28

Farmer

 

 

 

 

 

26

David Miser

19

Farmer

 

 

 

 

 

27

Daniel Husselman

24

Farmer

 

 

 

 

 

28

*R__S. S.___Reed

25

Farmer

 

 

 

 

 

29

Henry C. Husselman

25

Farmer

 

 

 

 

 

30

George Husselman

28

Farmer

 

 

 

 

 

31

Henry Husselman

28

Farmer

 

 

 

 

 

32

Charles Shoaf

19

Farmer

 

 

 

 

 

33

Henry W. Ford

28

Farmer

 

 

 

 

 

34

John B. Rockwell

41

Farmer

 

 

 

 

 

35

John Kraser

35

Farmer

 

 

 

 

 

36

Jacob Summers

35

Farmer

 

 

 

 

 

37

Frederick Stoffer

30

Farmer

 

 

 

 

 

38

George S. McCord

27

Farmer

 

 

 

 

 

39

Moses Aihelman

26

Farmer

 

 

 

 

 

40

Elijah S. McDowel

35

Farmer

 

 

 

 

 

41

Moses Brandon

35

Farmer

 

 

 

 

 

42

Andrew J. Carmer

25

Farmer

 

 

 

 

 

43

Amos A. Stamm

27

Carpenter

 

 

 

 

 

44

John Smith

32

Farmer

 

 

 

 

 

45

James Murphy

24

Farmer

 

 

 

 

 

46

John Reed

40

Farmer

Diseased *spine

Ex

 

 

 

47

George Mockimer

21

Farmer

 

 

 

 

 

48

John H. Pile

34

Farmer

 

 

 

 

 

49

Daniel W. Altenburg

26

Farmer

 

 

 

 

 

50

*Sass____ Metcalf

30

Farmer

 

 

 

 

 

51

Samuel Machimer

28

Farmer

 

 

 

 

 

52

William Clark

44

Farmer

 

 

 

 

 

53

Hugh Shrive

35

Farmer

 

 

 

 

 

54

John *D___y

Blank

Farmer

 

 

*_____

 

 

55

John *Bra__

35

Farmer

 

 

 

 

 

56

Adam C. Brown

42

Farmer

Pulminary

Ex

 

 

 

57

WilliamWaslworth

36

Farmer

 

 

 

 

 

58

William Sherwood

30

Farmer

 

 

 

 

 

59

George Martin

28

Farmer

 

 

 

 

 

60

Charles Widney

37

Farmer

 

 

 

 

 

60

Jefferson Walsworth

26

Farmer

 

 

 

 

 

62

Daniel Castater

30

Farmer

 

 

*Sp___

 

 

63

Uriah Thomas

30

Farmer

 

 

 

 

 

64

James B. Johnson

21

Farmer

*Sp___

Ex

 

 

 

65

Daniel Metcalf

22

Farmer

 

 

 

 

 

66

James Metcalf

20

Farmer

 

 

 

 

 

67

Fuller Metcalf

19

Farmer

 

 

 

 

 

68

Wesley Smith

23

Farmer

 

 

 

 

 

69

Reuben Johnson

39

Farmer

 

 

 

 

 

70

Henry Layman

25

Farmer

 

 

 

 

 

71

Arnold Blodget

25

Farmer

 

 

 

 

 

72

Perry Blodget

31

Farmer

 

 

 

 

 

73

Addison Baughman

25

Farmer

 

 

 

 

 

74

Solomon Baughman

30

Farmer

 

 

 

 

 

75

Michael *Slentz

44

Farmer

*Neu___

Ex

 

 

 

76

Isaac Altenburg

18

Farmer

 

 

 

 

 

77

William Sherlock

21

Farmer

 

 

 

 

 

78

Wesley Walsworth

21

Farmer

 

 

 

 

 

79

 

36

Farmer

 

 

 

 

 

80

Matthias Cupp

26

Farmer

 

 

 

 

 

81

Levi Messenger

27

Farmer

 

 

 

 

 

82

Francis Baird

44

Farmer

 

 

45 - 15 Sept. 62

 

 

83

Eli Stroh

18

Farmer

 

 

45 - May 1863

 

 

84

Charles Fulks

19

Farmer

 

 

 

 

 

85

Augustus S. Leas

23

Farmer

 

 

 

 

 

86

Levi McBride

39

Farmer

 

 

 

 

 

87

Louis Bowers

25

Farmer

 

 

 

 

 

88

Alpheus Wheelock

25

Farmer

 

 

 

 

 

89

William V. Beards

31

Farmer

 

 

 

 

 

90

George Campbell

25

Farmer

 

 

 

 

 

91

Frederick Peckhart

30

Laborer

*G___ short leg

Ex

 

 

 

92

Christian Gelow

44

*M___

 

 

 

 

 

93

Lewis Spangler

18

Farmer

 

 

 

 

 

94

Engelbert Ashley

21

Waggonmaker

 

 

*Neu____

 

Ex

95

John Fry

21

Waggonmaker

 

 

 

 

 

96

Casper Altenburg

36

Farmer

Cronic

 

 

 

 

97

Jacob Sibert

26

Farmer

 

 

 

 

 

98

George W. Falk

27

Farmer

Deformed foot

Ex

 

 

 

9

 

 

 

 

 

 

 

 

?9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

State of Indiana, DeKalb County

 

 

 

 

 

 

 

I, John H. Moore, Deputy Commissioner of Union Township, in Said DeKalb County, make oath and declare that the annexed returne of thd Mililia, written and for Said Township, is correct and *Cautaus a full list of all able bodied mele white person,

 

 

 

Said township, is correct and *cautus a full list of all able bodied male white person, resident of said township liable to do military duty.

 

 

 

 

 

 

 

Subscribed and sworn to before me John H. Moore, Deputy

 

 

 

21st day of August 1862

 

 

 

J. A. Rutan J. P.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ROLL OF VOLUNTEERS FOR U. S. SERVICE

 

 

 

 

 

 

 

State of Indiana, DeKalb County, Union Township

 

 

 

 

 

 

 

Roll of Volunteers now in the service, have been in the service of the United States, during the present war, from Union Township, DeKalb County, Indiana.

 

 

 

 

 

 

____Enrolled by John H. Moore, Deputy Commissioner, appointed for that purpose.

 

 

 

 

 

No.

Name

Age

Regiment Or Capt.

Occupation

In Service

Discharged and Cause

Remarks

1

Martin V. Snyder

30

H. 30

Carpenter

3 yrs

 

No good cause for discharge

2

Joseph I. Lent

30

G.19

Carpenter

3 yrs

 

No good cause for discharge

3

Cyrus Hawley

44

H. 30

*L_____

3 yrs.

   

 

4

Russell W. Buck

19

Beers

Blacksmith

3 yrs.

 

 

 

5

Mark L. Hoose

39

H. 30

Carpenter

3 yrs.

 

No good cause for discharge

6

William H. Phelps

34

H. 30

Foundary

3 yrs.

 

 

 

7

William Franks

25

H. 30

Waggoner

3 yrs.

 

 

 

8

Lewis Franks

19

H. 30

Waggoner

3 yrs.

Deceased

 

 

9

John L. Keller

24

G. 19

Clerk

3 yrs

Deceased

   

10

Daniel B. Keller

18

Beers

Clerk

3 yrs

 

 

 

11

Byran Beard

18

Beers

Farmer

3 yrs

 

 

 

12

John Hale

34

Beers

Tinner

3 yrs

 

 

 

13

Peter Barnhart

26

H. 30

Farmer

3 yrs

 

 

 

14

Isaac Hornberger

19

H. 30

Laborer

3 yrs.

 

 

 

15

William Hornberger

33

Beers

Tinner

3 yrs.

 

 

 

16

Jeremiah Fisher

25

Beers

Laborer

3 yrs

 

 

 

17

Henry W. Willard

27

Beers

Physician

3 yrs

 

 

 

18

John K. *S_____

26

Beers

Carpenter

3 yrs

 

 

 

19

Samuel L. Stough

31

Beers

Attorney

3 yrs

 

1st Lieutenant

 

20

Royal Edgerly

25

Beers

Laborer

3 yrs

 

 

 

21

George Shoupe

29

Beers

Clerk

3 yrs

 

 

 

22

John Lay

30

K. 44

Clerk

3 yrs

 

 

 

23

Francis Mills

19

Blank

Blank

3 yrs

 

 

 

24

William T. Kimsey

23

K. 44

Painter

3 yrs

 

 

 

25

Carter Garrison

26

14 Ohio

Clerk

3 yrs

 

 

 

26

Charles Bowman

18

Blank

Blank

3 yrs

 

 

 

27

Lawrence Piatt

22

H. 30

Blank

3 yrs

 

 

 

28

Joseph Smith

23

Blank

Blank

3 yrs

 

 

 

29

Elam C. Cutter

28

88

Carpenter

3 yrs

 

 

 

30

Zaphruiah Imhoof

21

G. 19

Cabinet maker

3 yrs

Deceased

 

 

31

William Fisher

19

Blank

Blank

3 yrs

 

 

 

32

John H. Steward

21

Beers

Blank

3 yrs

 

(See No. 40 Jackson)

 

33

George Potter

19

G. 19

Blank

3 yrs

 

 

 

34

James Adams

25

G. 19

Blank

3 yrs

 

 

 

35

Clinton Hogue

22

G. 19

Blank

3 yrs

 

 

 

36

David M. Lunceford

31

30

Blank

3 yrs

Deceased

 

 

37

Osker Bates

30

G. 19

Blank

3 yrs

 

 

 

38

James Rigby

23

G.19

Blank

3 yrs

 

 

 

39

David Rigby

19

H. 30

Blank

3 yrs

 

 

 

40

Eli Rigby

20

H. 30

Blank

3 yrs

 

 

 

41

Lewis Ellen

36

G. 19

Blank

3 yrs

 

 

 

42

Charles K. Baxter

24

G. 19

Painter

3 yrs

 

 

 

43

Jesse Gingerich

20

H. 30

Blank

3 yrs

 

 

 

44

William H. Fry

18

G. 19

Blank

3 yrs

 

 

 

45

Abraham Moore

19

19

Blank

3 yrs

 

 

 

46

Josiah C. Smith

21

A. 88

Clerk

3 yrs

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

45

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

ROLL OF VOLUNTEERS U. S. SERVICE

 

 

 

 

 

State of Indiana, DeKalb County, Union Township

 

   

 

 

Roll of Volunteers now in the service, have been in the service of the United States, during the present war, from Waterloo Precint-Union Township, DeKalb County, Indiana.

 

 

____Enrollment by John H. Moore, Deputy Commissioner, appointed for that purpose.

 

 

 

 

No.

Name

Age

Regiment 0r Capt

Occupation

In Service

Dishcharged and Cause

Remarks

 

1

John R. Wosley

19

Blank

Farmer

3 yrs

 

 

 

2

John W. Collins

19

Blank

Farmer

3 yrs

 

 

 

3

Peter C. Fleming

19

30

Farmer

3 yrs

 

 

 

4

Charles T. Fleming

21

Blank

Farmer

3 yrs

 

 

 

5

Jesse Hively

20

Blank

Farmer

3 yrs

 

 

 

6

David S. Arthur

25

H. 30

Farmer

3 yrs

 

 

 

7

William Middleton

51

D. 44

Farmer

3 yrs

 

 

 

8

Henry Wagner

25

H. 30

Farmer

3 yrs

No reason wy he shold be discharged *does ______

 

 

9

Frank N. Beidler

21

Blank

Farmer

3 yrs

 

 

 

10

George Link

25

H. 29

Farmer

3 yrs

 

 

 

11

David Smith

20

H. 29

Farmer

3 yrs

Deceased

 

 

12

Noah Barnhart

21

Blank

Farmer

3 yrs

 

 

 

13

Curtis Davis

22

9

Farmer

3 yrs

 

 

 

14

Daniel Rickel Jr.

19

44

Farmer

3 yrs

 

 

 

15

Johua R. Eberly

22

H. 30

Carpenter

3 yrs

 

2nd Lieutenant

 

16

John M. Eberly

22

H. 30

Carpenter

3 yrs

 

 

 

17

George *Lybtuer

22

H. 30

Farmer

3 yrs

Deceased

 

 

18

Lesley Fisher

24

H. 30

Farmer

3 yrs

     

19

Matthew Crooks

23

H. 30

Farmer

3 yrs

Killed in Shiloh

 

 

20

Franklin B. Hendricks

19

Beers

Farmer

Blank

 

 

 

21

Andrew Plum

19

Beers

Farmer

Blank

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ROLL OF VOLUNTEERS FOR U. S. SERVICE

 

 

 

State of Indiana, Union Township

 

 

 

Roll of Volunteers now in the service, have been in the service of the United States, during the present ward, from Uniontown

 

Union township, DeKalb County, Indiana

 

___Enrolled by John H. Moore, Deputy Commissioner, appointed for that purpose

 

 

 

 

Name

 

 

 

 

 

 

 

No.

Name

Age

Regiment

Occupation

In Service

Discharged, and cause

Remarks

 

1

Edwin E. Richmond

22

38 Ohio

Blank

3 yrs

 

 

 

2

Benton Hoover

23

Laborer

Laborer

3 yrs

 

 

 

3

Ebenezer Delong

26

H. 30

Laborer

3 yrs

 

 

 

4

Charles Delong

22

H. 30

Laborer

3 yrs

wounded at Shiloh

 

 

5

Cyrus Hodges

22

H. 30

Laborer

3 yrs

 

 

 

6

James Colgrove

25

H. 30

Teacher

3 yrs

(See No. 66 Newville)

1st Lieutenant

 

7

Herman Howard

34

41

Laborer

3 yrs

 

 

 

8

Dexter Munger

44

H. 30

Laborer

3 yrs

 

 

 

9

Matthew E. Rothman

27

Blank

Laborer

3 yrs

 

 

 

10

Herman P. Colgrove

24

E. 9

Teacher

3 yrs

*Dis___ (See No. 11 Auburn Precinct)

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ROLL OF VOLUNTEERS FOR U. S. SERVICE

 

 

 

State of Indiana, DeKalb County, Union Township

 

 

 

Roll of Volunteers now in the service , have been in the service of the United States, during the present war, from Town of Auburn,

 

Union Township.

 

_____Enrolled by T. R. Dickinson, Commissioner, appointed for that purpose.

 

 

 

No.

Name

Age

Regiment or Capt.

Occupation

3 yrs

Discharged and cause

Remarks

 

1

Marquis L. Rhodes

27

Rhodes

Merchant

3 yrs

 

Captian

 

2

John Hall

23

Rhodes

Laborer

3 yrs

 

 

 

3

David Bodine

17

Rhodes

Laborer

3 yrs

 

 

 

4

David J. Swartz

28

Rhodes

 

3 yrs

 

1st Lieutenant

 

5

Henry I. Park

16

H. 30

Clerk

3 yrs

 

 

 

6

John C. Symons

42

Rhodes

Shoemaker

3 yrs

 

 

 

7

*Willson W. Griswold

32

H.30

 

3 yrs

 

1st Lieutenant

 

8

Lucius Barney

21

Rhodes

Clerk

3 yrs

 

 

 

9

Benjamin Bolinger

18

Rhodes

Laborer

3 yrs

 

 

 

10

Nathaniel Osborn

22

Rhodes

Laborer

3 yrs

 

 

 

11

Wesley Park

50

K. 44

Merchant

3 yrs

 

Captain & Dutter

 

12

William Maxwell

21

Rhodes

Cabinet maker

3 yrs

   

 

13

Ezra D. Hartman

21

Rhodes

Attorney

3 yrs

 

2nd Lieutenant

 

14

John Van Lear

32

Rhodes

 

3 yrs

 

   

15

Hezekiah Plummer

36

H. 30

Cooper

3 yrs

rheumatism

 

 

16

James F. Johnson

18

H. 30

Cabinet maker

3 yrs

 

 

 

17

Charles M. Thomas

26

K. 44

Cabinet maker

3 yrs

 

 

 

18

Florence Buchanan

30

R. 30

Cabinet maker

3 yrs

(*Claimed No. 16 Concord)

 

 

19

Jacob Perry Mc Millen

22

H. 30

Laborer

3 yrs

 

 

 

20

Eusck R. Culbertson

20

21

Joiner

3 yrs

 

 

 

21

John W. Boren

22

Rhodes

Joiner

3 yrs

(See No. 21. Jackson)

 

 

22

Henry Bolinger

26

H. 30

Laborer

3 yrs

 

 

 

23

James Weire

18

H. 30

Blacksmith

3 yrs

Wounded at Shiloh (see No. 5 Jackson)

 

 

24

John M. Kimsey

26

K. 44

Clerk

3 yrs

 

Musician

 

25

Leander F. Welden

22

H. 30

Blacksmith

3 yrs

 

 

 

26

Nehemiah Squires

33

Rhodes

Chairmaker

3 yrs

 

 

 

27

Henry Wolf

27

Rhodes

Laborer

3 yrs

 

 

 

28

John Lawrence

25

H. 30

Laborer

3 yrs

*Wounded ____ ______

 

 

29

Job C. Smith Jr.

40

H. 30

Merchant

3 yrs

Resigned 2nd Lieutenant

 

 

30

Hiram Palmer

18

Beers

Laborer

3 yrs

 

 

 

31

Uri Smith

19

Beers

Apprentice

3 yrs

 

 

 

32

James H. Steel

21

Beers

Painter

3 yrs

 

2nd Lieutenant

 

33

John H. Moore

27

Rhodes

Teacher

3 yrs

 

 

 

34

Martin Heffinger

23

44

Chairmaker

3 yrs

 

 

 

35

Elson F. Campbell

24

G. 19

Shoemaker

3 yrs

 

 

 

36

Abraham S. *Ca___

24

A. 88

Painter

3 yrs

 

 

 

 

 

ROLL OF VOLUNTEERS U. S. SERVICE

 

 

 

State of Indiana, DeKalb County, Union Township

 

 

 

Roll of Volunteers now in service , have been in the service of the United States, during the present war, from Auburn Precinct--Umion

 

Township.

 

____Enrolled by John H. Moore, Deputy Commissioner, appointed for that purpose.

 

 

1

Samuel Ensley

18

K. 44

Farmer

3 yrs

 

 

 

2

Arthur C. Kline

20

Blank

Farmer

3 yrs

 

 

 

3

George Hamilton

23

H. 30

Farmer

3 yrs

 

 

 

4

John C. Weeks

25

H. 30

Farmer

3 yrs

 

 

 

5

James Morrow

30

Blank

Farmer

3 yrs

 

 

 

6

Calvert Druy

26

H. 30

Farmer

3 yrs

 

 

 

7

J. S. Casper

23

11

Farmer

3 yrs

 

 

 

8

Elsey Spear

18

Blank

Farmer

3 yrs

 

 

 

9

Jacob North

35

Beers

Farmer

3 yrs

 

 

 

10

Isaih Likens

27

Beers

Farmer

3 yrs

(*Error on No.48 Wilmington should be off see No. 10 Uniontown)

 

 

11

Herman P. Colgrove

24

E. 9

Teacher

3 yrs

Piles

 

 

12

Jacob Sibert

40

Blank

Farmer

3 yrs

 

 

 

13

Lewis Fisher

19

H. 30

Farmer

3 yrs

 

 

 

14

Casper Altenburg

20

H. 30

Farmer

3 yrs

 

 

 

15

Henry Altenburg

23

G. 19

Farmer

3 yrs

 

 

 

16

Wesley Cosper

24

Blank

Farmer

3 yrs

 

 

 

17

William Freeman

24

H. 30

Farmer

3 yrs

 

 

 

18

David *Nater

19

H. 30

Farmer

3 yrs

 

 

 

19

Allen Johnson

20

Blank

Farmer

3 yrs

 

 

 

20

George W. Baughman

21

Blank

Farmer

3 yrs

 

 

 

21

Hiram H. Cupp

21

11

Farmer

3 yrs

 

 

 

22

Isaiah Baughman

19

Blank

Farmer

3 yrs

 

 

 

23

John W. Jones

19

Blank

Farmer

3 yrs

 

 

 

24

William Clark Ford

20

H. 30

Shoemaker

3 yrs

Killed at Shiloh

 

 

25

Samuel H. Ford

22

H. 30

Timmer

3 yrs

 

 

 

26

Joseph Mc Kay

26

H. 30

Sawyer

3 yrs