Steuben County’s Spanish American Veterans


A large portion of men who served from this county were members of the 157th Reg. Volunteer Infantry,
Companies H and I, formed from the 3rd Regiment of Infantry, Indiana National Guard. Mustered into
regular service 10 May 1898 at Camp Mount, sent to Camp Thomas, Chickamauga Pk.,GA,
Tampa City, Florida and then Indianapolis, IN, discharged 1 Nov 1898. 
Sources: History of Northeast Indiana 1920 Vol.1 p. 204-5 ; 
SCGS Newsletter Vol.3 Issue 4 Winter 1997; Vol.4 Issue 2 Summer 1998 (picture).
Submitted By: Jean Ann Childers

 
Veteran's Name
Hometown
Anderson, Frank 
Ball, Grant 
Barber, Edwin G. 
Bartholomew, Carl 
Bennett, Edgar 
Bennett, George 
Berlein, John S. 
Brewer, Frank P. 
Brokaw, Joseph 
Brower, George 
Brown, Harry 
Brown, Harley T. 
Carpenter, Robert 
Carrick, Thomas G. 
Carrick, William E. 
Casebeer, Curtis 
Clark, Edward C. 
Clark, Jesse 
Clegg, Joseph H. 
Clutter, Thomas J. 
Cobert, James 
Coffman, Francis M. 
Crandall, Loren 
Davidson, Jacob W. 
Denman, Ora 
Drushal, Bert 
Enzor, Freeman K. 
Enzor, Isaac 
Ewers, John L. 
Fairchild, Edward 
Faunce, John 
Fee, Asa 
Ferguson, William F. 
Fletcher, Alburtus 
Flint, Charles 
Garwood, Ira O. 
Gibson, George 
Gilbert, Newton W. 
Gillespie, Charles L. 
Gleason, Charles 
Gleason, Dudley W. 
Green, Samuel 
Griffith, George 
Griffith, Lauren C. 
Hall, Robert C. 
Harmon, Worthy E. 
Hathaway, Park 
Heitz, Calvin W. 
Holmes, Frank B. 
Huffman, Wesley 
Hutson, Harman L. 
Hyatt, Charles W. 
Ingalls, Carl E. 
   (**Note: Private, Apr 26, 1898 - Nov 1, 1898
     Oldest son of Charles Alfred Ingalls and Emma
     Coleman        Info from Barbara)
Isenhour, Charles N. 
Jackson, Homer 
Jarrard, Bert 
Jarrard, William L. 
Johnson, Ellwood I. 
Johnston, Frank
Kemery, Carl A. 
Kemery, Ernest D. 
Kemery, Frank T. 
Kimes, Franklin M. 
Kimmel, Claude A. 
Kinney, Charles F. 
Knapp, Orlando D. 
Krehl, Wm. F. 
Lahmon, Burr A. 
Langley, Eugene 
Light, George P.
Lindersmith, Ernest 
Long, Howard 
Lowther, Bart
Luse, Warren S. 
Lutz, Robert, Jr. 
Lybarger, Willard
Major, Cyrus 
McConnell, George 
McCuras, Leonidas L.
McNabb, Duane 
Medbury, Charles S. 
Meek, Ray 
Meeks, William 
Metzgar, Irvin 
Miller, Harry
Morse, Charles 
Moses, Homer 
Norton, Arthur
Norton, Edward 
Null, Perry 
Parsons, William E. 
Pattee, Frank J. 
Persing, John Frank
Playford, Ervin 
Ritter, Frederick 
Rockwell, Arthur E. 
Rowe, John Adam 
Scott, Harry K. 
Scovell, George B. 
Shade, Richard 
Shank, Emmet 
Shank, Hudson L. 
Sharitt, Frank 
Shea, William 
Sherrard, Harry P. 
Silbaugh, Morton 
Smiley, Budd C. 
Smith, Claude C. 
Somerlott, Boston 
Stocker, James C. 
Strawser, Clarence 
Stuck, Don G. 
Sunday, Marshall
Sutton, Clyde 
Sutton, John 
VanPelt, Henry 
Wagoner, Frank 
Walberry, Lewallyn G. 
Walberry, Perry O. 
Waller, Mack 
Weicht, Samuel 
Willenar, John G. 
Williamson, William E. 
Wisely, David M. 
Wolf, Harvey E. 
Woodard, George M.
Woodford, Clair B. 
Hudson
Pleasant Lake
Angola
Angola
Pleasant Lake
Pleasant Lake
Angola
Angola
Angola
Angola
Angola
Angola
Angola
Angola
Angola
Hamilton
Metz 
Hudson
Angola
Angola
Flint
Arctic
Angola
Angola
Pleasant Lake
Angola
Angola
Angola
Angola
Angola
Pleasant Lake
Hamilton
Angola
Angola
Angola
Angola
Angola
Angola
Angola
Fremont
Fremont
Flint
Oufa
Hamilton
Pleasant Lake
Angola
Angola

Angola
Flint
Angola
Angola
Pleasant Lake
 
 

Angola
Angola
Pleasant Lake
Angola
Fremont

Angola
Angola
Angola
Angola
Hamilton
Angola
Angola
Helmer
Ellis 
Hamilton

Angola
Angola

Niles, Ohio
Angola

Pleasant Lake
Angola

Fremont
Angola
Angola
Fremont
Angola 

Angola 
Metz

Angola
Angola
Angola
Angola

Pleasant Lake
Hudson
Angola
Hudson
Angola
Angola
Helmer
Angola
Flint
Angola
Angola
Angola
Jamestown
Angola
Angola
Angola
Angola
Angola
Orland

Angola
Metz
Metz
Angola
Metz
Metz
Hamilton
Angola
Pleasant Lake
Angola
Angola
Pleasant Lake

Salem  Center



Return to the Steuben County INGenWeb Main Page

Any suggestions or comments should be directed to:
Mindee Gleason