Graduates of Buck Creek School
1888 - 1935

Submitted by Peg Eckhart
 
 




Class of 1888
Minnie M Baer (Stair)
Etta Bousman (Stair)
O.E. Crider
Katie G Gillum (Cosby)
Edna E. Herron
J. G. Lowman
Hattie J Miller (McDill)
Rose D Shipley (Wagoner)
Otis W. Stair
Etta M. Stanfield (Moore)
Gussie L. Waymire (Crider)

Class of 1894
Minnie Trippe (Pruett)
A. Everett Lesley
Samuel Etter
Josie White (Hershey)
Blanche Keiff
E.E. Vayou
William Murphy
Grace Stranahan
Blanche Stranahan
Walter Treida
Alice Cole (Lesley)
Charles Day
Minnie White

First High School - Class of 1895
B.W. Stair
Bessie Murphy
O.C. Martin
Elizabeth Cole (Church)
Mabelle Williams (Blynn)
Ella Scott (Hamming)
Florence Albaugh
C.E. Smock
E.Z. Albaugh
Sereno Jester

Class of 1896
Minnie Johnson (Kieff)
Blanche Kieff
Class of 1897
Pearl Noble (Lyon)
Jessie Barb
Ruth Crider
Lulu Church (Lesley)
Zora Magruder (Hornbeck)
John Ashford
A. E. Smock
E.E. Kipp
Rosa Redenbaugh

Class of 1898
No graduates

Class of 1899
Blanche Stair
Maude Harrington
Maude Martin
Alta Fugate (Etter)
Elizabeth Martin (Miller)
Hollie Lewis
Arthur Smock
Lou Ella Mc Ilroy

Class of 1900
G.G. Eckhart
Ollie Blood (Lewis)
Clifford Lewis
William Pattee
Frank Gunkle
Letha Pattee
S.A. Murphy
Nettie Leibenkneight (Roadruck)
J.A. Roadruck
J. P. Rilla Herran (Russell)
J. P. Ellis

Class of 1901
William Lesley
Manie Fetterhoff (Blood)
Clyde Martin
John Kieff
Lulu Cunningham (Fosnot)
Clyde Hershey
Rosa Kieff (Snyder)
Edna Nora Roadruck (Shortridge)
Letishia Packer (Baker)
E.B. Ruschli
Raymond Ball
Glenn Stair
Carrie Hooker

Class of 1902
Sylvia Stair
Mary Pattee (Klaiber)
Myrtle Murphy (Behringer)
Cora Corns
Monto Beisecker
Roy Bowers
Mamie Summers (Gingrich)

Class of 1903
Mary Lesley (Spenser)

Class of 1904
Clarence Hooker
Sally Bell (Smith)
Ethel Munea (Lesley)
Naomi Lahr
Otto Bell

Class of 1907
Ray Pattee
Fred Eckhart
Clarence Lerch
Clarence Kuhns
Lena Nalley
Lyman Brewer

Class of 1908
Paul Lucas
Lucy Stair (Eckhart)
Cora Pattee (Miller)
Ruby Stair (Weaver)
Nellie (Dine) Prass

Class of 1909
Ruth Stair (Hamming)
Nell Eckhart (Knifel)
Lizzie Weigand (Zahn)

Class of 1910
Fay Munea (Martin)
Dora Weigand (Eberle)
Carl Eckhart

Class of 1911
Sylvia Stair Davidson (Eckhart)
Mary Stewart (Hufford)
Geneive Kanstra (Graham)
Rudolph Cunningham
Hazel Lahr

Class of 1912
Cecil Davidson

Class of 1913
Oralee Bowen (Derek)
Grace Baker (Hayden)
Marie Cunningham (Crouse)
Pearl Mikeals

Class of 1914
Robert Childers
Zora Miller (Nelson)

Class of 1915
Georgie Stair (Wicker)
Arthur Schutz
Lorraine Stair (Burkle)
Charles Treida
Alph Miller
Pearl Makeals - listed in class of 1913

Class of 1916
John Whistler

Class of 1917
Ralph Lahr
John I. Davidson
Hallie Parker
Elmer Rice
William Stair
Russel Suter
Victor Stair

 Class of 1918
Ray Booth
Florence Buck (McNew)
Lora Lee Church (Seibt)
Okah Church (Sheltmire)
Mildred Davidson (Stewart)
Ruth Hallar (Baker)
Earnest Lahr
Clara Rush
Urban Treida
Nola Wagoner (Stair)

Class of 1919
Goldie Bowen (Zebrowaski)
Seth McCay
Ethel Marion (Schmid)
Edith Shephard (Plummer)
Kenneth Schutz
Esther Stark (Willingham)
Lynton Wagoner
 

Class of 1920
Annis James (Beard)
Lucile Chandler (Roberts)
Elmer Martin
Floyd Kipp
Charles A. Gilpin
Russel Cole
Glenn Stark
Russel Beard

Class of 1921
Lynn Akers
June Dubes
Russel Jacot
Ada Lehman (Woods)
John Rush
Wesley Shephard
Eva Lerch (Pearson)
Lola Ulrey (Warren)
Ross McKay
Alta Wagoner (Taylor)
Hazel Wagoner (Schutz)
Mona Kauffman (Pearson)

Class of 1922
Bernice Amstutz (Lowe)
Bertha Buck
Josephine Church (Ewing)
Kenneth Church
Thelma Miller (Strom)
Lena Roadruck (Erb)
Omar Woods
Clifford Hamilton

Class of 1923
Cleo Boothe
Gladys Booth (Funk)
Anna McKay (Miller)
Dorothy Campbell(Stark)
Ralph Remaly
William Lowe
Marie Klaiber (Nelson)
Ruth Beard

Class of 1924
Mary Beiber
Walter DeCamp
C. Dale Remaly
Helen Wagoner
Blaine Campbell

Class of 1925
Opal Bridge (Sammons)
Doreanne Campbell (Lenon)
Hazel Dick (Temple)
Edith Killian (Miller)
Glenn Leibert
Alma C. Lesley (Nelson)
Athear Lesley (Park)
Fern Lesley (Sanford)
Leona Sutter (Montgomery)

Class of 1926
James Boone
Leroy Boothe
Sarah Buck
Mary Campbell (Coleman)
Emma DeCamp
Lucile Dubes (Skiles)
Edna Hallar (Timmons)
Mable Jacot (Stinson)
Walter Kauffman
Florence Killian (Hartman)
Deane Miller
Maxwell Thompson
Lee E. Ummel

Class of 1927
John Dolan
Ted Gilpin
Martha Pearson (Brooks)
Harold Underhill
Ellen Welch
Paul Weighan
Martha Pattee (Travis)
Birl Wolf

Class of 1928
Everett Berninger
Charles Clark
Arthur Klaiber
Calvin Lesley
Lewis McKay
Ruth Wagoner (Delong)
Fred Beiber
Lily Treida (Hire)
Charles Wagoner
Roy Wagoner

Class of 1929
Willard Berninger
Kermit Bowman
Elmer Buck
Richard Clark
Edward Dolan
Eva Dubes (Heagy)
Ora Hanson
Cletus W. Neat
Dean Runkle
Richard Shepard
James Templin
Mildred Wilson (Miller)

Class of 1930
Charles Campbell
Anna Church (Herzog)
Russel Church
Opal Beil (Shoop)
Velma Macy (Vanderkolk)
William Flack
Emma Beiber (McKay)
Julia Eckhart
Keith Herr
Leonard Schutz

Class of 1931
Donald Eckhart
Mary Gilpin (Eckhart)
Josephine Stair (Ade)
Hilma Miller (Campbell)
Albert Kennepohl
Helen Berninger (Schumacher)
Henry Buck
Cleo DeCamp
Leo DeCamp
Bernice Wolf (Luttrell)
Edith Best (Underhill and then Kirkwood)
Kenneth Sheets
Maurice Lesley
Thelma Dubes (Zinn)
Gail Sense (Sisson)
Gladys Killian (Harrison)
Mary Helms (Lesley)
Virgil Underhill
Yeauro Jester

Class of 1932
Helen Macy (Jacot)
Harold Best
James Connelly
Franklin Connelly
Lynn Neat
Marjorie Blood (Schrader)
June Martin (Berninger)
Fern Wilson (Wagoner)
Mary E. Miller (Todd)
James Lyons

Class of 1933
Everett Riffey
Ernest Yelton
Joseph Younker
Sylvia Smith
Beatrice Pattee (Bonnet)

Class of 1934
Vadie Kauffman (Heims)
Helen Guinn (Ehresman)
Wilma Eckhart (McNary)
Dorothy Berninger
Eugene Miller
James Buck
Alberta Stair (Bell)
Doris Kreager (Tapp)
Lowell Shephard
Irene Dubes (Mc Caw)
Harold Wolf
Maxine Shuey
George Martin
William Helms
Paul Miller

Class of 1935
Berneice Crawford (Cox)
Mildred Everett (Suter)
Helen Gates (Martin)
Raymond Lowe
Victor K. Wolf
John Waymire
Lloyd Templin
Taylor Southerlin
Lester L. Schutz
Dan Sheets
Mary Frances Rauch (Connelly)
Helen Nelson (Misner)
Evalyn Smith (Liphard)
Oscar Humphrey
Manuel Blood
James Bernard Ritchie
Mary Helen Pring (Popp)



Tippecanoe County INGenWeb Project


2003 Peg Eckhart